UTJECAJ MEDIJA I DRUŠTVENIH MREŽA NA PREHRAMBENE NAVIKE STUDENATA ZDRAVSTVENIH STUDIJA

Autor(i)

  • Anita Rakić
  • Vanessa Ivana Peričić
  • Ines Banjari
  • Anamarija Jurčev Savičević

DOI:

https://doi.org/10.48188/hczz.4.2.2

Ključne riječi:

MEDIJI I DRUŠTVENE MREŽE, STUDENTI, PREHRAMBENE NAVIKE, ZDRAVSTVENI STUDIJI

Sažetak

Cilj: Cilj je ovoga istraživanja bio steći uvid u prehrambene navike studenata zdravstvenog usmjerenja te odrediti utjecaj medija i društvenih mreža na njihovo formiranje.

Metode: U istraživanju je sudjelovalo 55 studentica Sveučilišta u Splitu Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija s 2. godine
preddiplomskog studija s dvaju studijskih programa (primaljstvo i sestrinstvo) kod kojih se znanje o prehrani ispitalo upitnikom. Korištena su pitanja iz validiranoga općeg upitnika znanja o prehrani za odrasle, a za utvrđivanje razlika između dvaju studijskih programa koristio se χ2 test.

Rezultati: U istraživanju je sudjelovalo 11 studentica smjera primaljstvo i 44 studentice smjera sestrinstvo. Dobiveni rezultati pokazuju da mediji i društvene mreže najviše utječu    na njihove prehrambene navike i to kod 55% studentica primaljstva te 68% studentica sestrinstva (χ2=1,8; P=0,311). Nadalje, kao glavni izvor informacija o nutritivnoj vrijednosti hrane za 56% ispitivanih bili su mediji i društvene mreže. Također, mediji i društvene mreže kod 58% ispitanika utječu na restriktivne obrasce prehrane te na odluku o uzimanju dodataka prehrani i to kod 49% ispitanika. Rezultati ispitivanja vezani uz unos određenih namirnica pokazali su da se citrusi najviše konzumiraju sezonski kod 48% ispitanika s dokazanom statističkom značajnom razlikom između studijskih programa (χ2=10,1; P=0,001). Nitko ne unosi orašaste plodove dnevno, a plavu ribu nitko ne konzumira jedanput na tjedan od ispitanika.

Zaključak: Rezultati provedenog istraživanja potvrđuju trend snažnog i sve većeg utjecaja medija i društvenih mreža na prehrambene navike studentske populacije. Aktualnosti provedenog istraživanja pridonosi činjenica da je riječ o budućim zdravstvenim djelatnicima kojima se pacijenti obraćaju kada traže savjet u vezi s načinom prehrane te izbora namirnica s obzirom na njihovo zdravstveno stanje. Budući da je velik broj dezinformacija o hrani i prehrani u medijima i na društvenim mrežama, postoji potreba za dodatnim educiranjem ovih studenata o vrstama namirnica i njihovu utjecaju na zdravlje.

Preuzimanja

Objavljeno

22.12.2024