PARADONTOPATOGENE BAKTERIJE U PACIJENATA SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE: POVEZANOST IZMEĐU SPOLA, DOBI, SISTEMSKIH BOLESTI I HRKANJA

Autor(i)

  • Eva Vukelić
  • Nina Kalajžić
  • Ferdinand Josip Bušelić
  • Sendi Kuret

Ključne riječi:

PARODONTITS, PARODONTOPATOGENE BAKTERIJE, SISTEMSKE BOLESTI, HRKANJE, SPLITSKO-DALMATINSKA ŽUPANIJA

Sažetak

Cilj: Parodontna bolest kronično je upalno stanje koje značajno utječe na oralno, ali i sistemsko zdravlje. Rizični čimbenici za razvoj parodontitisa uključuju dob, spol, sistemske bolesti, poremećaje disanja tijekom spavanja te prisutnost specifičnih parodontopatogenih bakterija. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati prisutnost pet parodontopatogenih bakterija (Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Tannerella forsythia i Treponema denticola) u uzorcima bolesnika te analizirati njihovu povezanost s dobi, spolom, sistemskim bolestima i hrkanjem.

Materijali i metode: U ovom presječnom istraživanju sudjelovalo je ukupno 149 odraslih ispitanika (62 muškarca i 87 žena) s kliničkim znakovima lokaliziranog kroničnog parodontitisa. Ispitanici su ispunili upitnik kojim su prikupljeni podaci o njihovim sociodemografskim i kliničkim obilježjima, a prisutnost pet parodontopatogenih bakterija u subgingivnom plaku analizirana je metodom real-time PCR-a.

Rezultati: Dobiveni su statistički značajni rezultati koji upućuju na povezanost dobi i prisutnosti parodontopatogenih bakterija. Statistički značajni rezultati za bakterije Porphyromonas gingivalis i Tannerella forsythia najčešće su zabilježeni kod ispitanika u dobi između 41 i 60 godina te onih starijih od 60 godina. Za bakteriju Aggregatibacter actinomycetemcomitans dobiveni su granično
značajni rezultati u odnosu na hrkanje, pri čemu je više pozitivnih nalaza zabilježeno kod osoba koje ne hrču.

Zaključak: Dob se pokazala najznačajnijim čimbenikom, a većina pacijenata s pozitivnim nalazima testiranih bakterija bile su žene.

Preuzimanja

Objavljeno

20.07.2025