METODE UMJETNE INTELIGENCIJE U DENTALNOJ RADIOGRAFIJI: TRENUTNI RAZVOJ METODA SEGMENTACIJE I POBOLJŠANJA KVALITETE SLIKE U RAZLIČITIM MODALITETIMA

Autor(i)

  • Anita Ivanović
  • Tatjana Matijaš

DOI:

https://doi.org/10.48188/hczz.4.1.1

Ključne riječi:

UMJETNA INTELIGENCIJA, DUBOKO UČENJE, DENTALNA RADIOGRAFIJA, SEGMENTACIJA, POBOLJŠANJE SLIKE

Sažetak

Uvod: Primjena umjetne inteligencije u stomatologiji može značajno unaprijediti ishod liječenja pacijenta te ima

tendenciju smanjenja ljudske pogreške. Računalni sustavi i određene metode umjetne inteligencije koje koriste složene algoritme, sposobni su kodirati digitalne podatke o radiografskoj slici dobivenoj rendgenskim zračenjem te ih prenijeti u računalni jezik za obradu velikog skupa podataka. Primijenjena kao pomoćni alat,  može dati informacije o pacijentu te dijagnostici zuba i okolnih dentalnih struktura na svim radiografskim slikama (dvodimenzionalnim i trodimenzionalnim).

Cilj rada: Cilj rada je predstaviti način razvoja i primjenu umjetne inteligencije u stomatologiji, pritom naglašavajući važnost metoda segmentacije i metoda poboljšanja kvalitete dentalnih radiografskih slika.

Rasprava: Zajednički cilj razvoja i primjene metoda umjetne inteligencije u dentalnoj radiografiji usmjeren je

na dobivanju radiograma iz kojih će se brže i lakše prikupiti dijagnostički vrijedne informacije u svrhu uspješnog liječenja pacijenata. Razvijene su metode segmentacije dentalnih struktura koje mogu automatski numerirati i lokalizirati zub ili samostalno označiti i prikazati željene strukture na slici. Metode unapređenja kvalitete slike nastoje djelovati na, primjerice, poboljšanju rezolucije slike ili smanjenju metalnih artefakata. Istraživanja su pokazala da se umjetna inteligencija može primjenjivati u svakodnevnoj kliničkoj praksi,  no ima određena ograničenja.

Zaključak: Metode umjetne inteligencije u dentalnoj radiografiji koristan su pomoćni alat u kliničkoj praksi doktora dentalne medicine jer mogu ubrzati proces dohvaćanja podataka o pacijentu, a automatska lokalizacija dentalnih struktura skraćuje vrijeme stomatologu za ručnu analizu slike, no nikako ih mogu u potpunosti zamijeniti stomatologa. Za potpunu implementaciju navedenih metoda, potrebno je više razvojnih standarda i resursa te prevladavanje etičkih i pravnih problema zamjene čovjeka sa sustavom.

Preuzimanja

Objavljeno

09.07.2024